Kadınların eşitlik, özgürlük ve daha iyi yaşam şartları elde etme yolunda verdikleri mücadelenin bir simgesi olan 8 Mart, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de  “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmaktadır.
 
Bütün kadınların toplumda hak ettikleri saygınlığı kazanması, sosyal hayatta yaşadıkları sorunların çözümünde etkin rol alması bakımından ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ önemli bir farkındalık oluşturmaktadır.
 
Kutsal annelik görevinin yanı sıra üstlendikleri roller ile günümüz çağdaş medeniyetinin oluşmasında büyük katkı sağlayan kadınlar, tarihimizin her döneminde devletin kuruluşundan yönetimine kadar her kademede yerini almış ve gereken saygıyı görmüştür. Kurtuluş Savaşı’nda bağımsızlığımız için erkeğinin yanında cepheden cepheye koşan Türk kadını, Cumhuriyet ile birlikte toplumsal yaşamdaki yerini güçlendirmiştir.
 
Fedakârlığı, sevecenliği, çalışkanlığı ve üretkenliğiyle her zaman ailesine ve topluma önemli katkılar sunan kadınları, hayatın her alanında etkin bir şekilde görmek bizleri sevindirmektedir.
 
Toplumumuza ve ailemize şekil veren, verdikleri sevgi ve şefkat ile Dünya’da eşi görülmemiş bir feragat ve fadâkarlığın sembolü olan Türk Kadınlarının ve  “Cennet Annelerin Ayaklarının Altındadır” sözünün muhatabı olan tüm dünya kadınlarımızın  bu önemli günlerini başta şehit ve gazi anneleri ile şehit ve gazi eşleri olmak üzere kutlar, kendilerine; kadın haklarının korunduğu, yaşadıkları sorunlara çözüm bulunduğu, beklenti ve taleplerinin karşılandığı bir yaşam dilerim.
                                
                                                                                                                                                                                                                              Dr. Erdinç YILMAZ
                                                                                                                                                                                                                             Sivrihisar Kaymakamı